STCW dla żeglarzy - uprawnienia zawodowe do 500 GT

Szkolenia zawodowe - STCW - dla żeglarzy. Uprawnienia na jachty do 500 GT

STCW, czyli w skrócie konwencja dotycząca standardów szkoleń marynarzy i pełnienia wacht (ang. International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping).

Ale tak potocznie nazywany jest podstawowy pakiet szkoleń i certyfikat, bez którego na statku nawet nie popracujesz na zmywaku w kambuzie.

Nas, zawodowych żeglarzy też on dotyczy od jakiegoś czasu. I jeśli chcemy zawodowo pływać, to powinniśmy taki certyfikat posiadać. Jest on ważny 5 lat.

Tutaj podstawa prawna dla zainteresowanych:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 29 stycznia 2018 r. w sprawie kwalifikacji i przeszkolenia członków załóg jachtów komercyjnych oraz warunków ich uzyskiwania Na podstawie art. 70 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 181- tekst jednolity)- zwanej dalej ustawą o wyszkoleniu członków załóg jachtów komercyjnych), http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/490/1

Zgodnie z § 7 ust. 1 (str. 2) Ustawy o wyszkoleniu członków załóg jachtów komercyjnych każdy członek załogi stałej jachtu komercyjnego (tak samo jak zawodowy marynarz) jest obowiązany ukończyć ważne 5 lat szkolenie Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa.

Założeniem konwencji STCW jest to, żeby przede wszystkim być przeszkolonym w zakresie przeciwpożarowym, pierwszej pomocy, indywidualnych technik ratunkowych, a także w zakresie ogólnego bezpieczeństwa na pokładzie. Certyfikat to wymóg prawno/urzędniczy. MY MAMY UMIEĆ! Od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo na morzu i bezpieczeństwo naszych załóg.

Tylko, że przeszkolenie STCW dla marynarzy, ma się tak do pływania na jachtach, jak prowadzenie ciężarówki w stosunku do prowadzenia hulajnogi. Na szczęście ustawodawca przewidział STCW dla żeglarzy i jak dobrze wczytasz się w rozporządzenie to w §7 ust. 3 Ustawy o wyszkoleniu członków załóg jachtów komercyjnych mówi,że załogi na jachtach komercyjnych o pojemności brutto (GT) do 500 jednostek „Zintegrowany Kurs Bezpieczeństwa” mogą zastąpić „Przeszkoleniem w zakresie bezpieczeństwa na jachtach komercyjnych”/ Basic Safety Training Certificate on Commercial Yachts.

Zatem polecamy kurs dedykowany dla żeglarzy. Jest znacznie przydatniejszy nam żeglarzom i motorowodniakom. I trwa TRZY Dni, a nie tydzień! Dwa dni praktyki i jeden dzień teorii, przeważnie on-line. Przetestowaliśmy na własnej skórze, to co mówi Piotr Lewandowski:

Byłem na zintegrowanych kursach STCW zanim jeszcze to było obowiązkowe dla żeglarzy, po prostu chciałem się czegoś nauczyć. Niestety te kursy nijak nie przystawały do żeglugi jachtowej. Mierny poziom kadry w niektórych ośrodkach, w których byłem pominę milczeniem. U mnie taki człowiek nie zdałby na jachtowego sternika morskiego. Ale w roku 2022, postanowiłem odnowić kończące mi się świadectwo w ośrodku organizującym szkolenia dedykowane dla żeglarzy. I co z tego, że mam ograniczenie do 500 GT? I tak na większych nie zamierzam pływać. Moje wrażenie - NARESZCIE!, REWELACJA! Nie dość, że program dobrany dla nas żeglarzy, to jeszcze profesjonalna kadra. Przykład? Prywatnie jestem ratownikiem w OSP, a i tak dowiedziałem się sporo z pierwszej pomocy czy ze zwalczania pożarów. Ale teżi dużo dowiedziałem się na temat innych zagrożeń - piractwa, szmuglowania narkotyków, terroryzmu. Na prawdę polecam!

Terminy i ceny na rok 2022:

Marzec: 17 marca - teoria on-line; 19 i 20 marca zajęcia w Szczecinie.

Kwiecień: 7 kwietnia - teoria on-line; 9 i 10 kwietnia zajęcia w Szczecinie.

Maj: 12 maja - teoria on-line; 14 i 15 maja zajęcia w Szczecinie.

Czerwiec: 9 czerwca - teoria on-line; 11 i 12 czerwca zajęcia w Szczecinie

Cena: 1250 zł + 20 zł opłata za wydanie międzynarodowego certyfikatu przez Urząd Morski w Szczecinie.

Jeśli jesteś zainteresowany/zainteresowana, nawet gdy termin nie pasuje - napisz do nas maila - biuro@morka.pl, skontaktujemy Cię z organizatorem - Maritime Safety & Security.

STCW dla żeglarzy - pochodnia ręczna, ćwiczenia indywidualnych technik ratunkowych

Na szkoleniu poćwiczysz:

  • indywidualne techniki ratunkowe,
  • pierwszą pomoc,
  • gaszenie pożarów,
  • dowiesz się wiele na temat zagrożeń na jachcie jak i poza nim
Polecane
E-SRCE-SRC
127,00 zł12700 pkt.
Diesel na jachcie - on-lineDiesel na jachcie - on-line
127,00 zł9000 pkt.
pixel