Polish Rescue Radio - nowa, polska stacja brzegowa
Artykuł ten napisałem w oparciu o Wiadomości Żeglarskie nr 51-52 wydane 19 grudnia 2019 roku. Ograniczyłem się do przedstawienia łączności w zakresie radia VHF, gdyż takim w znakomitej większości posługujemy się na wodzie. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o zmianach w paśmie MF - odsyłam do wiadomości żeglarskich.
Polish Rescue Radio (SPL)
Od 1 stycznia 2020 rolę stacji brzegowej przejmie na polskim wybrzeżu nowo powołana stacja brzegowa - Polish Rescue Radio, a przestanie działać dobrze wszystkim morskim żeglarzom znana stacja - Witowo Radio. Zmiany dla nas będą bardzo drobne. Zmienią się chociażby kanały na których będzie podawana prognoza pogody i ostrzeżenia nawigacyjne. No i zmieni się forma wywołania - będziemy wołać: Polish Rescue Radio. Poniżej przedstawię przydatne informacje, które mogą się nam przydać pływając po polskim wybrzeżu.
Dane kontaktowe
- NAZWA - Polish Rescue Radio
- SYGNAŁ WYWOŁAWCZY - SPL (Sierra Papa Lima)
- MMSI - 002618102
- e-mail - gmdss@umgdy.gov.pl
- telefon - +48 58 355 36 70
Stacja mieścić się będzie w Gdyni, ale swoje nadajniki, obsługiwane zdalnie, ma na całym wybrzeżu.
Poniżej rysunek z rozmieszczeniem nadajników i numerami kanałów na których one pracują. Zwróćmy uwagę na to, iż na całym polskim wybrzeżu obsługiwany jest 24H kanał 16 VHF do wywołań fonicznych oraz kanał 70 do wywołań DSC.
Warto, może nie tyle pamiętać, co mieć pod ręką i sprawdzić na którym kanale dany nadajnik będzie transmitował prognozę pogody i ostrzeżenia nawigacyjne, gdyż zapowiedź komunikatu na kanale 16 będzie pewnie zawierała tylko ich listę. O ile przełączanie się pomiędzy kanałem 61 i 62 VHF jest bardzo proste, o tyle przeskakiwanie pomiędzy 05, 61, 62 może być już problematyczne. A na tych kanałach nadawane będą szczegółowe informacje.
Rozmieszczenie nadajników Polish Rescue Radio. Źródło: Wiadomości Żeglarskie 51-52/2019 |
Kolorem niebieskim zaznaczone są zasięgi poszczególnych nadajników, wahają one się od 23 do 29 Mm od nadajnika, w zależności od jego umieszczenia. Weźmy poprawkę na to, że jest to orientacyjny zasięg, jaki możemy uzyskać ze stacją brzegową nadając z poziomu wody. A nasze zasięgi też zależą od wysokości umieszczenia anteny i dla jachtu o wysokości masztu 16 m, podane zasięgi zwiększają się o około 10 Mm.
Prognozy pogody, ostrzeżenia nawigacyjne, komunikaty lodowe
Informacje te podawane będą na wspomnianych już kanałach 05, 61 i 62 VHF po uprzedniej zapowiedzi na kanale 16 VHF. Oraz będzie możliwość otrzymania tych informacji na żądanie. Bądźmy jednak wyrozumiali i nie nadużywajmy tej opcji :) Oczywiście wszystkie komunikaty będą nadawane w języku angielskim oraz polskim.
Ostrzeżenia nawigacyjne
Nadawane będą 4 razy na dobę w odstępach 6-cio godzinnych rozpoczynając od 0135 LT (czasu lokalnego).
Czyli o godzinach: 0135 LT, 0735 LT, 0933 UTC, 1335 LT, 1935 LT
Prognozy pogody
Nadawane będą 4 razy na dobę:
Czyli o godzinach: 0135 LT, 0735 LT, 0933 UTC, 1335 LT, 1935 LT
Rozmieszczenie stacji brzegowych na Bałtyku. Źródło: Wiadomości Żeglarskie 51-52/2019 |
Pozostaje życzyć nowej stacji brzegowej - Polish Rescue Radio - spokojnej służby, a Witowo Radio serdecznie dziękuję za dotychczasową, wieloletnią służbę. Będzie się trzeba do nowych głosów przyzwyczaić.
Pozdrawiam i do zobaczenia na wodzie!
Piotr Lewandowski
Piotr Lewandowski jest kapitanem jachtowym i motorowodnym, instruktorem żeglarstwa PZŻ, ISSA, RYA oraz motorowodnym PZMWiNW i ISSA. Jest autorem wielu podręczników do nauki żeglarstwa i motorowodniactwa.
Od ponad 20 lat prowadzi szkolenia żeglarskie i motorowodne oraz pracuje jako kapitan na jachtach na całym Świecie.